4 marca 2019

Konferencja Chemiczna w Izraelu

W dniach 4-9 marca 2019 roku odbyła się w Kiriyat Gat w Izraelu 8 edycja Konferencji Chemicznej. Organizatorami wydarzenia były dwie tamtejsze szkoły - Zeev ORT High School i Meir High School działające pod patronatem Instytutu Weizmanna w Rehovot.

II LO Batorego reprezentowała Dyrektor Barbara Kordas, Krystyna Zapędowska i Ewa Barylska – nauczycielki chemii oraz piętnastu uczniów z klas 1 ib B i 2 ib A: Hanna Niemczyk, Barbara Kargul, Kacper Szklarczyk, Marcel Gutierrez Bartoszewski, Zuzanna Charkowska, Marcin Bartoszewski, Sara Nagabczyńska, Fryderyk Kuźma, Julia Łaskawiec, Maria Garnczarek, Jan Opala, Marta Kozińska, Barbara Walkowiak, Julia Twardzisz i Adam Harrison.

Podczas odbywających się sesji naukowych w Izraelu, uczniowie przedstawili wyniki projektów chemicznych przygotowanych wcześniej w szkole pod okiem Ewy Barylskiej – nauczycielki chemii. Tematyka poruszona przez naszych uczniów była bardzo różnorodna, a tytuły prac to: „Simulation of the stomach. The impact of different antacid medication on hydrochloric acid”, „Plastic is not fantastic”, „Determining the best way to prepare broccoli to preserve the most iron”, Chemistry behind sparkles” i „The disparities in experimental yield of acetylsalicylic acid synthesis in different temperatures”. Abstrakty prac zostały opublikowane w materiałach konferencyjnych.

Batoracy wystąpili obok uczniów reprezentujących Gruzję i Izrael. W programie konferencji uczniowie zwiedzili Instytut Weizmanna w Rehovot, fabrykę OPKO BIOLOGICS wykorzystującą nowoczesne technologie do produkcji leków i innych substancji biologicznie czynnych, fabrykę „Ecology Service” wdrażającą innowacyjne technologie gospodarowania odpadami.

Intensywny program naukowy urozmaicony był zwiedzaniem Tel Avivu i Jerozolimy oraz poznawaniem życia, zwyczajów i kultury Izraela a także prezentowaniem swojej ojczyzny - Polski w czasie sesji Cultural Exhibition. To były niezapomniane chwile.

Ewa Barylska, Barbara Kordas