Zebranie Walne

30 czerwca (sobota) 9:00, sala nr 24

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków do udziału w corocznym Zebraniu Walnym. 

 

Spotkanie zarządu 

Spotkania zarządu zwykle odbywają się w pierwszy wtorek miesiąca o godzinie 18:00 w sali nr 27. Daty najbliższych spotkań:

20 czerwca (środa) 18:00

 

Pożegnanie prof. Juliusza Łukasiewicza

Szanowni Państwo, Droga Rodzino i Przyjaciele, 

Jak Państwo wiedzą, Juliusz Łukasiewicz zmarł 31 marca 2018 r. w Ottawie.

Julek zawsze uważał, że właściwe pożegnanie osoby bliskiej, która odeszła to uczczenie Jej życia. I tak też chciał zostać zapamiętany - takim jakim był za życia. Jego ulubionym zwrotem były słowa: Live Life to the Fullest, i tak naprawdę żył.

14 kwietnia odbyło się w Ottawie spotkanie A Celebration of Julek's Life.

Teraz chcielibyśmy Państwa zaprosić na uroczystość Juliusz Łukasiewicz - życie spełnione, piękne. Spotkanie to odbędzie się w sobotę czerwca o godz. 17.00 w Sali Kolumnowej Wydziału Historycznego, Uniwersytet Warszawski, ul. Krakowskie Przedmieście 26/28. Julka synowie, Piotr i Marek, przyjadą do Warszawy by wziąć udział w uroczystości dla uczczenia życia Julka.

Zamiast kwiatów rodzina będzie wdzięczna za datki na fundusz nagrody im. Juliusz Łukasiewicza w Jego Alma Mater, Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie.

Wpłaty można kierować na: Julius Łukasiewicz Prize, Stefan Batory High School, c/o 2777 Dundas St.W., Toronto M6P 1Y4, ON, Canada, lub skontaktować się marklukasiewicz@gmail.com 

 

Pożegnanie Michała Jankiewicza

Z głębokim żalem informujemy, że w dniu 14 kwietnia 2018 r. w Tatrach w wieku 28 lat zginął Michał Jankiewicz, wspaniały Człowiek i Przyjaciel, wybitny Absolwent Liceum im. Stefana Batorego i Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Zdolny ekonomista i analityk, miłośnik gór, mieszkał w Warszawie.

Msza święta żałobna zostanie odprawiona w poniedziałek 23 kwietnia 2018 roku w godzinie 14.00 w kościele św. Karola Boromeusza na Starych Powązkach w Warszawie, po czym nastąpi odprowadzenie do grobu rodzinnego na cmentarz miejscowy.

Żegnamy Cię, Przyjacielu!

Pożegnanie prof. Juliusza Łukasiewicza

 

 

Z głębokim smutkiem zawiadamiamy, że w dniu 31 marca 2018 r.

zmarł w Kanadzie nasz Kolega

 

prof. Juliusz Łukasiewicz

 

absolwent Liceum im. Stefana Batorego w Warszawie (matura 1937).

Aktywny członek Stowarzyszenia Wychowanków naszej Szkoły.

Wieloletni fundator nagrody dla najlepszego maturzysty-matematyka.

 

 

Jego pogoda ducha, chęć życia i nieustanne podróżowanie po świecie wydawały się być wieczne. Znakomicie wykształcony, władający kilkoma językami był Obywatelem Świata. Bardzo liczyliśmy, że przyjedzie jak zwykle spotkać się przy kawie, a w tym roku szczególnie czekaliśmy, że we wrześniu będzie honorowym Gościem na jubileuszu 100-lecia Szkoły. Jest nam niezmiernie smutno, że już nas nie będzie zarażał tym swoim optymizmem.

Żegnamy Cię Julku. Pozostaniesz w naszej pamięci jako najlepszy Przyjaciel i Kolega.

 

Przyjaciele ze Stowarzyszenia Wychowanków

 

 Liceum i Gimnazjum im. Stefana Batorego

 

 

"Opłatek" - spotkanie świąteczne, 15 grudnia (piątek) 18:00

Spotkanie świąteczne Wychowanków Batorego odbędzie się w piątek, 15 grudnia, o godzinie 18:00 w naszej Szkole. Tzw. "opłatek", to szczególna okazja dla wszystkich absolwentów, profesorów i sympatyków naszej Szkoły by w świątecznej atmosferze spotkać się i złożyć sobie najlepsze życzenia. Podczas spotkania można zobaczyć długo niewidzianych znajomych, a od starszych kolegów dowiedzieć się, jak wyglądały takie spotkania w Batorym zaraz po wojnie. To niezwykłe momenty... 

Przypominamy, że udział w spotkaniu - kolacji jest płatny, koszt to 50 zł/os. Członkowie Stowarzyszenia z opłaconą składką za rok 2017 otrzymują 20% rabatu, tj. płacą 40 zł/os. 

Pożegnanie pułkownika Zbigniewa Makowieckiego

Uroczyste pożegnianie płk Zbigniewa Makowieckiego, kawalerzysty kampanii wrześniowej, żołnierza 1. Dywizji Pancernej gen. Maczka, aktywnego działacza Polonii brytyjskiej oraz absolwenta Naszej Szkoły odbędzie się 25 listopada o godz. 11:00 w Warszawie, w Katedrze Polowej Wojska Polskiego przy ul. Długiej; prochy złożone zostaną na Powązkach Wojskowych.

Informacja dla osób przebywających w Wielkiej Brytanii: nabożeństwo żałobne zostanie odprawione w piątek 3 listopada 2017 r. o godz. 12:30 w kościele NMP Matki Kościoła, Windsor Road, Ealing, London; spopielenie nastąpi o godz. 14.15 w Brakespear Crematorium, Ruislip.

Podpułkownik Zbigniew Makowiecki - Relacja z Gali na zamku w Suchej Beskidzkiej

Podpułkownik Zbigniew Makowiecki – Batorak 100-latek

25 marca 2017 roku na zamku w Suchej Beskidzkiej odbyła się wielka gala na cześć wówczas jeszcze podpułkownika Zbigniewa Makowieckiego. Powitanie odbyło się na dziedzińcu zamku, który przypomina nieco dziedziniec zamku na Wawelu, w asyście pocztów sztandarowych, plutonu kawalerii oraz licznie zgromadzonych gości.

Później odbyła się uroczysta kolacja w salach zamkowych, a następnie akademia w Sali Rycerskiej. W uroczystościach wzięło udział ponad 300 osób, w tym wojskowi, burmistrzowie, wójtowie i prezydenci miast, i oczywiście najbardziej ulubieni przez Jubilata – kawalerzyści.

W pewnym momencie na scenie pojawili się harcerze: Jadwiga Pisarska z Komendy Szczepu 23 WDHiZ im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, a także Natalia, Zuzanna i Daniel – chorąży oraz Małgosia, harcerka z Batorego. Druhna Jadwiga wygłosiła szczery, płomienny pean z okazji jubileuszu 100 lat druha Zbyszka, harcerza z tej samej drużyny.

Druh Zbyszek był zaskoczony i szczerze wzruszony – nie wiedział, że harcerze przyjadą na tę uroczystość. Długo z nimi rozmawiał. 

Wielki Bal Stulecia rozpoczął się oczywiście polonezem. O północy wygłoszono uroczyste toasty, zrobiono też pamiątkowe zdjęcie w krużgankach zamkowych. Jubilat przyjmował życzenia i drobne upominki, a bal trwał do rana.

Był jeszcze olbrzymi tort dzielony szablą przez Jubilata, młodzi ułani wręczali wszystkim paniom róże, pito toasty za zdrowie pań – a o północy, starym kawaleryjskim obyczajem, wypito zdrowie konia. Śpiewano też żurawiejki – słynne piosenki na poszczególne pułki kawalerii. O 3. Pułku Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego była m.in. taka:

Kto ostrogą, szablą błyska?

To są strzelcy z Wołkowyska.

Lance do boju, szable w dłoń, bolszewika goń, goń, goń.

Organizatorem uroczystości było Stowarzyszenie „Kawaleria” – szwadron Toporzysko, występujące w barwach 3 Pułku  Strzelców Konnych im. Hetmana Stefana Czarnieckiego.

Na tej wspaniałej imprezie jubileuszowej był przedstawiciel Zarządu Stowarzyszenia Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Stefana Batorego, kolega prezes Łukasz Hnatkowski, który wręczył Jubilatowi Złotą Odznakę Stowarzyszenia oraz upominki.

Na zakończenie warto dodać, że 30 września tego roku, w Kalinowym Dole, czyli tam, gdzie Zbigniew Makowiecki zakończył swój udział w kampanii wrześniowej, został odczytany stosowny rozkaz – i nasz Jubilat został awansowany do rangi pułkownika.

***

Krystyna Malik 

wyjątek z Głosu Batoraków 2017

Spotkania absolwentów z uczniami

Międzypokoleniowo - Batoracy - Batorakom przekazują doświadczenia życiowe - bezcenną wiedzę nie do zdobycia gdziekolwiek indziej. O tym czy warto, jak jest w i po - studiach, pracy - w konkretnych zawodach.

Jesteś uczennicą/uczniem? Chcesz żeby Twoja klasa miała tego typu spotkanie? napisz do nas!

Jesteś absolwentką/absolwentem? Podoba Ci się idea takich spotkań? napisz! Ty też możesz przekazać Twoje bezcenne doświadczenie młodszym Batorakom.